De AEX- èn de VIX-index schieten omhoog aan vooravond tariefbonanza VS. Zinderende beursgang Amerikaans mediabedrijf, stilte voor de storm voor Tesla, fanmail voor Accsys en overnamefantasie.
AEX: +0,7% | AMX: +0,3% | AScX: -0,1% | S&P500: +0,5%
De highlights van dinsdag 1 april:
- De AEX-index is 0,7% hoger geëindigd
- Slechts drie dalers
- Wall Street kleurt ook groen, in afwachting van duidelijkheid over invoerheffingen
- 'Paniekbarometer' VIX loopt op
- Tesla koerst flink hoger voorafgaand aan afzet- en productiecijfers
De AEX heeft zich op de eerste handelsdag van het nieuwe kwartaal weer overeind gehesen na de koersdreun van gisteren. De index zakte gisteren onder de 900-puntengrens, maar wist daar vandaag weer boven te eindigen: op 905,24 punten, om precies te zijn.
Slechts drie hoofdfondsen deelden niet mee in de feestvreugde: Shell, UMG en Heineken. Chipaandelen Besi en ASML gingen aan kop, gevolgd door het cyclische ArcelorMittal.
De AMX werd aangevoerd door Arcelor-spin-off Aperam. TKH sloot de rij. De AScX eindigde vlak onder het vorige slotniveau. Hier waren vooral TomTom (-4,1%) en Pharming (-3,9%) de gebeten hond, terwijl Theon en Accsys fier aan kop gingen.
Veel nieuws was er niet. Er waren enkele opbeurende Europese macro-economische nieuwtjes: de krimp in de industrie in de eurozone bleek te zijn afgenomen, terwijl de werkloosheid was gedaald en de inflatie was afgekoeld naar 2,2% op jaarbasis (tegen 2,3% in februari).
In afwachting van 'Liberation Day'
Maar beleggers waren vooral in afwachting van het pakket van invoerheffingen dat de VS morgen wil invoeren en dat het broze economische herstel in de eurozone zomaar zou kunnen doorkruisen. Trump heeft deze dag omgedoopt tot 'Liberation Day', omdat hij met tariefverhogingen hoopt onevenwichtigheden in de handel met andere landen te bestrijden.
Dat er een tarief van 25% komt op geïmporteerde auto's, bovenop reeds bestaande heffingen, is duidelijk. Ook worden er invoerheffingen van 25% opgelegd aan alle landen die olie en gas uit Venezuela importeren. Maar Trump heeft ook gedreigd met wederkerige tarieven, voor landen die ook invoerheffingen aan de VS opleggen. De reikwijdte hiervan is nog altijd onzeker.
Gespeculeerd wordt er wel. Volop. Volgens de The Washington Post is Trump van plan om importheffingen van circa 20% te plakken op de meeste producten uit het buitenland.
Wall Street vindt weg omhoog
Ook op Wall Street is Liberation Day het gesprek van de dag. Veel ander nieuws was er niet, met uitzondering van de inkoopmanagersindexen voor de industrie. In de VS worden altijd twee indexen gepubliceerd: van S&P Global en van het Institute for Supply Management (ISM). Deze cijfers kunnen soms een verschillende richting uitwijzen en dat bleek ook vandaag. De index van S&P Global duidde op een afnemende groei: de index daalde van 52,7 punten in februari naar 50,2 in maart. Dat was iets beter dan verwacht, want economen rekenden op een lichte krimp.
De meting van ISM wees op aanhoudende krimp: deze index daalde van 50,3 punten naar 49 punten, en dat was iets lager dan verwacht. In beide gevallen was er sprake van een verslechtering, en daarmee lijkt het Trump-effect ook in deze cijfers door te sijpelen.
Ook de arbeidsmarkt lijkt geleidelijk af te koelen. Het aantal vacatures in de VS bleek in februari iets te zijn gedaald naar het laagste niveau in vier jaar: 7,6 miljoen openstaande banen, tegen 7,8 miljoen in januari en 8,5 miljoen een jaar eerder. Toch heeft Wall Street vandaag de wind in de zeilen.
Stilte voor de storm bij Tesla en overnamespeculaties rond Alphaware
De koers van Tesla staat 6% hoger voorafgaand aan de publicatie van de afzetcijfers, morgen (zie verderop). Maar sinds de jaarwisseling is ruim 27% beurswaarde weggesmolten.
Lees ook: Cathie Wood: koers Tesla naar $2.600 in vijf jaar
Ook de andere Magnificent 7-aandelen staan vandaag op winst, variërend van 0,3% voor Apple tot 2,2% voor Meta.
Verder waren er wat overnamegeruchten; altijd goed voor het nodige koersspektakel. Het Britse Alphawave, gespecialiseerd in razendsnelle connectiviteitsoplossingen voor bijvoorbeeld datacenters en 5G lijkt inzet te zijn van een overnamegevecht. Volgens persbureau Reuters overweegt de Amerikaanse chipgigant Qualcomm een bod op het bedrijf uit te brengen, maar ook ARM (onderdeel van het Japanse Softbank) zou interesse hebben.
De speculaties legden het aandeel Alphawave (+43%) vandaag geen windeieren. Qualcomm daarentegen staat 0,4% lager en ARM wint 0,7%.
Gekke bokkensprongen beursnieuweling Newsmax
Verder kunnen speculanten hun hart ophalen met Newsmax, een rechts, conservatief mediabedrijf dat afgelopen maandag naar de beurs ging en daarbij $75 miljoen ophaalde. Het is het op drie na grootste nieuwskanaal in de VS, na Fox News, MSNBC en CNN en heeft aanzienlijk aan bekendheid gewonnen sinds de overwinning van Trump. Wellicht gaat er bij u een belletje rinkelen: vorige week haalde een interview met Donald Trump nog de headlines, toen de president aankondigde dat hij in de tarievenregen van morgen niet teveel uitzonderingen wil maken.
Newsmax maakte een uitzinnige entree op Wall Street. Het aandeel werd aanvankelijk geprijsd op $10, maar op de eerste handelsdag schoot de koers met 667% omhoog en vandaag met nog eens 75%. De marktkapitalisatie komt daarmee uit op ruim $17,7 miljard: ongeveer 75% van de beurswaarde van Fox Corp en vier keer zoveel als Trump Media & Technology.
Zo'n koersbeweging is opmerkelijk, zeker voor een mediabedrijf. En zeker voor een bedrijf dat vorig jaar een omzet behaalde van 'slechts' $171 miljoen en $71,9 miljoen verlies leed.
Het staat ook in schril contrast met het beursdebuut van CoreWeave, een pure play op AI-gebied. Dit aandeel ging voor $40 naar de beurs (wat al tegenviel, omdat op $47 tot $55 was gerekend) en noteert nu $43,38: een stijging van 8,5%.
De brede markt
- Met een dagwinst van 0,7% liep de AEX aardig in de pas in Europa.
- Wall Street weet na een aarzelend begin de weg omhoog te vinden.
- De rente op Amerikaanse staatsobligaties met een looptijd van 10 jaar is met 8 (!) basispunten gedaald naar 4,16%.
- De Nederlandse tienjaarsrente bedraagt 2,9%.
- De euro noteert nu 1,0801 ten opzichte van de dollar
- De goudprijs staat 0,2% lager op $3.116 per troy ounce.
- De CBOE VIX-index (graadmeter van volatiliteit) is opgelopen naar 21,91 punten.
- De olieprijzen hebben er een volatiele rit op zitten en schommelen nu rond het niveau van gisteren. Een vat WTI kost $71,42 en een vaatje Brent-olie uit de Noordzee $74,73.
- De bitcoinkoers staat 3,2% hoger op $85.290.
Verder op het Damrak
Dit zijn de grootste stijgers en dalers van vandaag:

- DSM-Firmenich (+0,8%) start vandaag met de eerste tranche van zijn aandeleninkoopprogramma van in totaal €1 miljard.
- Verder verlaagde UBS het koersdoel voor dit bedrijf van €129 naar €122, in aanloop naar de eerstekwartaalcijfers van 30 april. Het aandeel blijft wel op de kooplijst staan.
- Alfen heeft een deal gesloten met Abloco Energy voor de levering en het onderhoud van TheBattery Mobile X-systemen. Maar beleggers zetten het aandeel toch 1,1% lager.
- Shell Singapore heeft de verkoop van het Energy and Chemicals Park in Singapore aan CAPGC succesvol afgerond. Het aandeel Shell eindigde 0,4% lager.
- Basic-Fit (-0,3%) kreeg een stevige koersdoelverlaging van Berenberg voor de kiezen, van €26 naar €21, bij een ongewijzigde Houden advies. De analist ziet op korte termijn geen duidelijke aanjagers voor de beurskoers en voor de langere termijn moet de fitnessketen 'het nu eerst maar eens laten zien.'
- Barclays verlaagde het koersdoel voor InPost van €21,50 naar €20, maar het advies blijft Overwogen (vergelijkbaar met Kopen). Met de laatste kwartaalcijfers was niets mis en ook de outlook voor 2025 was sterk, maar er zijn volgens de analist zaken 'die een schaduw trekken over het aandeel', zoals de toenemende concurrentie in de Poolse thuismarkt. Die concurrentie komt van een grote klant van InPost: e-commerce bedrijf Allegro (de Bol.com van Polen), dat het aantal eigen postkluisjes in Polen fors wil uitbreiden. Beleggers trokken zich er niets van aan en zetten het aandeel 1,6% hoger.
- Accsys daarentegen kreeg fanmail van Deutsche Bank. Het koersdoel ging omhoog van 0,70 Britse pond naar 0,80 pond, met handhaving van het koopadvies. Aanleiding vormde de beleggersdag, waarbij de houtveredelaar met een nieuwe strategie en nieuwe doelstellingen voor de middellange termijn naar buiten trad. Als Accsys in zijn opzet slaagt, zou de koers weleens met meer dan 80% omhoog kunnen schieten, aldus de analist. Dat was niet aan dovemansoren gericht: de koers schoot vandaag met 6% omhoog.
- Theon (+6,5%) eindigde opnieuw bovenaan. YTD staat het aandeel al ruim 90% in de plus.
- Brunel, dat gisteren al met bijna 10% onderuit ging, verloor vandaag opnieuw (2,6%).
Nieuws
Het nieuws sinds u vanmorgen opstond:
- 16:30 Iets minder vacatures in de VS
- 16:18 'Qualcomm overweegt bod op Alphawave'
- 16:18 Iets minder vacatures in de VS
- 16:13 ISM: Amerikaanse industrie krimpt weer
- 16:08 Amerikaanse bouwuitgaven weer gestegen
- 15:55 S&P: Amerikaanse industrie groeit minder hard
- 15:49 'CVC onderzoekt opties voor belang in diagnosticabedrijf Sebia'
- 13:59 Washington Post: Witte Huis mikt op importheffingen van 20%
- 13:46 Tesla verkocht waarschijnlijk veel minder auto's in Europa
- 12:13 Barclays verlaagt koersdoel InPost
- 11:58 Alfen gaat mobiele batterijsystemen leveren aan Abloco Energy
- 11:44 Nio levert flink meer auto's af
- 11:12 Daling werkloosheid in eurozone
- 11:08 Inflatie eurozone koelt licht af
- 10:53 UBS verlaagt koersdoel DSM-Firmenich
- 10:49 Von der Leyen: Europa klaar voor Amerikaanse importheffingen
- 10:37 Britse industrie krimpt harder
- 10:15 Deutsche Bank verhoogt koersdoel Accsys
- 10:09 Industrie eurozone krimpt minder hard
- 10:06 Inkoopmanagersindex voor Duitse industrie veert op
- 09:59 Franse industrie krimpt veel minder hard
- 08:53 Detailhandel zet meer om in februari
- 08:46 Centrale bank Australië laat rente ongemoeid
- 08:39 Inflatie waarschijnlijk licht gedaald naar 3,7%
- 08:30 Lavide presenteert jaarrekening 2023
- 08:30 AEX houdt de moed erin, maar zet zich schrap voor T-Day
- 08:28 Flinke verbetering kaspositie Onward Medical
- 08:04 Berenberg verlaagt koersdoel Basic-Fit stevig
- 07:52 Japanse Tankan-index voorspelt hogere inflatie
- 07:45 DSM-Firmenich start inkoopprogramma eigen aandelen
- 07:23 Shell rondt verkoop in Singapore af
- 07:13 Lichte krimp voor Nederlandse industrie
- 07:04 Chinese industrie groeit weer harder
- 07:03 Krimp Japanse industrie neemt weer toe
- Alle overige nieuwsberichten bekijkt u hier
Agenda: Liberation Day (en productiecijfers Tesla)
Zet maar een streep door de agenda van morgen. Alle cijfers die dan verschijnen zullen worden overschaduwd door de mededelingen van de Amerikaanse president Trump over de handelstarieven die die dag ingaan. Rond 21 uur Nederlandse tijd geeft hij eindelijk de duidelijkheid waar de markt naar snakt.
Ook wordt uitgekeken naar de productiecijfers van Tesla over het eerste kwartaal. Tesla kampt met toenemende concurrentie, vooral in China en Europa, en felle protesten tegen de rol van topman Elon Musk in de Amerikaanse politiek. Door Visible Alpha gepolste analisten verwachten gemiddeld dat Tesla 373.000 auto's heeft afgeleverd in Q1: 3,6% minder dan in dezelfde periode vorig jaar.

Maar diverse analisten vrezen dat die inschatting te optimistisch is. Vorige week meldde ACEA, de Europese brancheorganisatie van autofabrikanten, immers dat er in februari 47% minder Tesla's werden geregistreerd in de Europese Unie dan een jaar eerder. En dat terwijl het aantal geregistreerde nieuwe EV's die maand met ruim 28% was gestegen.
Op Spanje na holden de Tesla-verkopen op het hele continent achteruit:

Verder publiceert loonstrookjesverwerker ADP het banenrapport over maart, dat geldt als voorproefje voor het grote non-farm Payroll Report van vrijdag. Is een verdere afkoeling van de Amerikaanse arbeidmarkt hierin zichtbaar? Maar banencijfers ten spijt, het zal vooral Trump zijn, die de markt in beweging zet. Alweer.
En dit is de complete agenda voor morgen:
13:00 Hypotheekaanvragen - wekelijks (VS)
14:15 Banenrapport ADP, maart (VS)
16:00 Fabrieksorders, februari (VS)
16:30 Olievoorraden - wekelijks (VS)
22:00 Tesla, productiecijfers eerste kwartaal (verwacht)
U bent weer bijgepraat. Ik wens u een fijne avond toe!