De huizenmarkt in Nederland is niet meer wat het geweest is. De afgelopen vijf jaar is de gemiddelde Nederlander bevangen door angst. Grotendeels terecht, maar zoals altijd worden de negatieve aspecten door de media vaak overdreven en is het leven niet zo zwartgallig als sommige doemdenkers ons willen doen geloven.
De overheid heeft er van haar kant van alles aan gedaan om de boel vlot te krijgen, al heeft dat lang moeten duren:
- Verlaging overdrachtsbelasting van 6 naar 2 procent
- Meer zekerheid over hypotheekrenteaftrek
- Hypotheekvoorwaarden starters versoepeld
- Aftrek rente bij restschuld voor 10 jaar
De rente is laag, erg laag zelfs historisch gezien. Wie in het verleden een huis kocht had vaak te maken met hypotheekrentes van 6 a 7%. Tegenwoordig vinden we 4% al hoog. De huizenprijzen zijn inmiddels met 20-30% gecorrigeerd. Je zou dus zeggen dat de potentiële kopers nu over de streep getrokken kunnen worden.
Herstel huizenmarkt - Vertrouwen en prijsstabilisatie
Niets is echter minder waar. De bovengenoemde voorwaarden zijn zonder meer een steun in de rug, maar om de stap te wagen naar de aankoop van een woning spelen er andere sentimenten. Er zijn twee aspecten die doorslaggevend zijn voor het herstel van de woningmarkt.
- Het vertrouwen in de (financiële) toekomst is het allerbelangrijkst. De grootste angst voor de aspirant-koper is het verliezen van zijn/haar baan. Door de beroerde economische situatie van de afgelopen jaren is dit geen onterechte gedachte. Maar wie een vaste baan heeft met een goed inkomen moet inmiddels likkebaardend om zich heen kijken naar wat er voor hetzelfde geld allemaal te koop staat.
- Een ander belangrijk aspect is wanneer de prijzen stabiliseren. Op dit punt zijn we nog niet beland, maar gezien de aard van de daling kunnen we er dicht bij zijn. Volgens de NVM (die hunkert naar een sprankje licht) is de bodem in zicht. Het afgelopen (tweede) kwartaal is de gemiddelde transactieprijs slechts met 0.3% gedaald. Het aantal verkopen trok flink aan, maar dat is niets nieuws.
![Aantal verkochte woningen](http://www.beursgorilla.nl/Artikelen/foto/aantal-verkochte-woningen.jpg)
Een ander, niet te onderschatten fenomeen is de voortdurende zoektocht naar rendement van vermogende investeerders. Doordat de rente voor langere tijd laag blijft en de aandelenmarkt redelijk hoog staat, kan vastgoed weer in de belangstelling komen. Koopjesjagers zijn al langere tijd actief en leggen een bodem onder de markt.
Herstel woningmarkt kan snel gaan
Wanneer aan de twee bovengenoemde voorwaarden voldaan wordt, kan het herstel snel gaan. In een kopersmarkt wordt vaak gehandeld op de biedprijs, maar zodra verkopers in de gaten krijgen dat de boel aantrekt, komt het onderhandelingsproces er heel anders uit te zien. De inhaalslag van de afgelopen 5 jaar kan ervoor zorgen dat er snel hogere prijzen komen te staan. De voorwaarden zijn er, het wachten is nu op mooi (economisch) weer.